EKR-HEM, és az energetikai auditor szolgáltatás

Mit kell tudni az EKR rendszerről?

Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (röviden EKR) egy olyan piaci alapú mechanizmus, amely az energiapiac jogszabály által kijelölt szereplőit (jellemzően áram/gáz kereskedőket, és elosztókat, illetve üzemanyag kereskedőket) kötelezi arra, hogy energia értékesítésük arányában meghatározott mértékű energiamegtakarítást érjenek el a végfelhasználók körében.  Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszerben csak meghatározott jellegű energetikai beruházások megtakarítása ismerhető el.

Az elért megtakarítás mértékét az érintetteknek rendszeresen igazolniuk kell a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal felé. Amennyiben egy adott piaci szereplő saját ellátási ügyfélkörében nem tudja elérni a számára előírt energiamegtakarítást (kvótát), akkor választhatja az energiahatékonysági járulék (E.hat járulék) megfizetését is a magyar állam felé. Éppen ennek ellensúlyozására jelentek meg a villany-, és gázszámlákon az ún. “Energiahatékonysági díj” tétel. Más néven EKR díj.

 

Milyen beruházásokat (intézkedéseket) lehet elszámolni az EKR rendszeren belül?

A 2024. február 20-ától hatályos jogszabályi állapot szerint, több, mint 50 intézkedés számolható el az EKR rendszeren belül. Ezen intézkedések ún. katalógusban vannak felsorolva. Jellemző energetikai beruházások:

  • iroda épületek/ipari ingatlanok energetikai korszerűsítése, (pl.: épület szigetelés, világítás korszerűsítés, fűtési rendszer cseréje)
  • technológia folyamatok energiahatékonyságának növelése, (pl.: termelő berendezések cseréje)
  • közlekedéssel/szállítással kapcsolatos energia megtakarításokkal járó projektek (pl.: gépjárműcsere)

 

Mi jelent a HEM?

Amennyiben egy üzleti vállalkozás által végrehajtott konkrét energiahatékonysági projekt megfelel az EKR rendszer követelményeinek és az energiamegtakarítás üteme és mértéke független, kijelölt auditor cég által hitelesítve van, akkor ún. hitelesített energiamegtakarítás (HEM) jön létre. A HEM mértékegysége jellemzően GJ és az energiahatékonysági beruházás nyomán elért energia megtakarítás mennyiségét fejezi ki. A hitelesített energiamegtakarítást igazoló irat, egy speciális Tanúsítvány, amit hívnak még Fehér Bizonyítványnak (White Certificate) is.

 

Ki végezhet hitelesítést?

A hitelesítést, és a Tanúsítvány kiállítását kizárólag a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által kijelölt szereplő (energetikai auditor cég) végezheti. A hitelesítő cég áttekinti a beruházást, számszerűsíti az elérhető energia megtakarítás mértékét (GJ/év), és nyilvántartásba veszi a konkrét beruházást/intézkedést MEKH központi nyilvántartó rendszerében. Technikai értelemben a MEKH nyilvántartásba vétellel jön létre a hitelesített energiamegtakarítás.

Kijelölt energetikai auditor céget keresek!

Hol és mennyiért lehet értékesíteni a HEM-et?

A hitelesített energiamegtakarítás egy korlátozottan forgalomképes vagyoni értékű jog. A korlátozás ez esetben azt jelenti, hogy bárki nem vásárolhat HEM-et, kizárólag az arra kijelölt nagyon limitált néhány piaci szereplő. Mivel az éves kvóták felülről korlátosok és az HEM vásárlók számát tekintve is felülről korlátos a piac, emiatt alkalmanként előfordulhatnak HEM értékesítési nehézségek. Kialakulhat “telített piac”, amikor is nagyobb az eladói kínálat, mint a vevők vásárlási hajlandósága.

A hitelesített energiamegtakarítás tulajdonjoga kétoldalú megállapodások keretében vagy szervezett piacon ruházhatóak át. Mindkét értékesítési csatornának vannak előnyei és hátrányai.

Szervezett piac vs. kétoldalú egyedi megállapodások.

 

Szervezett piac: a magyarországi szervezett EKR piacot a CEEGEX Zrt. üzemelteti. Rendszeres időközönként kerülnek megszervezésre az aukciók. Az aukción való részvétel tagsághoz kötött. Az aukciókat követően a kereskedett mennyiséget, a legalacsonyabb és legmagasabb eladási/vételi ajánlatokat, a résztvevők és tranzakciók számát nyilvánosan közzéteszik.

Előnyei:

    • szabályozott szabadpiac
    • elektronikus kereskedési platform
    • nyilvánosan meghirdetett aukciók
    • nyílt, áttekinthető eredmények

Hátrányai:

    • tagsági és tranzakciós díjat is kell fizetni
    • nem lehet bármikor eladni, csak amikor meghirdetett aukció van
    • a résztvevők számához képest viszonylag kevés tényleges tranzakció történik

Kétoldalú megállapodás: az EKR rendszerben keletkezett HEM-eket kétoldalú megállapodások alapján is lehet értékesíteni. Ilyenkor az HEM tulajdonosa egyedi szerződésben ruházza át a vagyoni értékű jogot a vásárló részére. Az egyedi szerződés tartalmazza a HEM kölcsönösen elfogadott, kialkudott értékét (Ft/GJ), a fizetési határidőket és az egyéb szerződéses feltételeket. Fontos megjegyezni, hogy a kétoldalú megállapodások során értelemszerűen a tőzsdei aukciós áraktól eltérő (magasabb vagy alacsonyabb) egyedi árak is kialakulhatnak.

Előnyei:

    • bármikor lehet értékesíteni a HEM-et, nem kell megvárni a következő aukciót
    • megfelelő vevő megtalálása esetén, a tőzsdei aukciós áraknál akár magasabb árak is elérhetők
    • nincsen tőzsdei tagsági díj és nincs tranzakciós díj sem

Hátrányai:

    • a megfelelő ajánlatot tevő vevő megtalálása időben elhúzódhat
    • a potenciális vevő elérése kiterjedt kapcsolatrendszert igényel
    • a tranzakció lebonyolítása és az egyedi szerződés megkötése szaktudást igényel

Ki tud nekem segíteni?

Kérdés esetén keressen bennünket elérhetőségeinken.

EKR-HEM vásárlót keresek!

 

 

EKR-HEM kalkuláció